فروشگاه ورچین

آیا تئوری بیگ بنگ حقیقت دارد؟

نوشته آزاده تجویدی

۲۴ | ۷ | ۹۲

bigbang-banner

بیشتر دانشمندان بر این باورند که جهان ما با یک انفجار بزرگ یا همان بیگ بنگ آغاز شده. ولی سوال اینجاست که چگونه می توانیم از اتفاقی که خیلی وقت پیش رخ داده آگاهی پیدا کنیم؟

جهان ما در حال منبسط شدن است

وقتی به آسمان شب نگاه می کنیم، می توانیم ستاره های کهکشانی که در آن هستیم را ببینیم. ولی بعضی از این نقطه های نورانی خود یک کهکشان هستند که با تلسکوپ می توانیم آنها را مشاهده کنیم. این کهکشان ها هم مثل کهکشان ما هستند و خیلی خیلی دورتر از ستاره های اطرافمان می باشند.

_65111382_shaun_reynolds_m81

اگر به دقت این کهکشان ها را زیر نظر داشته باشیم، خواهیم دید که همه آنها در حال دور شدن از ما هستند و هیچکدام به ما نزدیک تر نمی شوند.

حالا ممکن است بپرسید چطور متوجه دور شدن کهکشان ها می شویم؟ این موضوع را دانشمندان با بررسی امواج نوری که از آنها ساطع می شود و با در نظر گرفتن پدیده ای به نام red-shift در می یابند. در شکل زیر توضیح این پدیده و مقایسه آن با پدیده یا اثر دوپلر (Doppler effect) آمده است:

kahkeshan

اگر همه کهکشان ها در حال دور شدن از هم هستند، پس جهان در حال گسترده تر شدن است و می توان این برداشت را کرد که روزی به هم فشرده تر بوده و بلکه در روز اول خلقت همه هستی در یک نقطه جمع بوده است و با یک انفجار بزرگ شروع به گسترده شدن کرده است. دانشمندان حتی می توانند زمان به وقوع پیوستن بیگ بنگ را از روی سایز کنونی جهان و سرعت گسترده شدن آن حدس بزنند، که چیزی حدود ۱۴ بیلیون سال پیش است.

نوری که هنگام انفجار بزرگ پدید آمد هنوز قابل مشاهده است

این نور با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست، ولی با بعضی تلسکوپ ها می توانیم آن را ببینیم. چشم های ما فرکانس های محدودی را می توانند ببینند. در حقیقت نور های دیگری به جز آنچه ما با چشم می توانیم ببینیم در اطراف ما وجود دارد. مثل نور x-ray و ماوراء بنفش و امواج رادیویی و مایکروویو. این امواج از امواج قابل رویت چشم، یا کوتاه ترند، یا بلند تر.

بعد از بیگ بنگ، کل کائنات با نوری بسیاردرخشنده و روشن پر شد. همینطور که جهان شروع به پهن شدن کرد، امواج این نور هم کش آمد و پهن شد( مثل صدای اتومبیل در حال دور شدن). این امواج نور اینقدر کش آمده و بلند شده اند که الان تبدیل به امواج مایکروویو شده اند.

microwave

با تلسکوپ های مایکروویو می توان این نورهای باستانی را مشاهده کرد. جالب اینجاست که با نگاهی به هر طرف متوجه می شویم این نور در همه جای هستی و به یک اندازه مستتر است، فرق نمی کند کجا ایستاده باشید یا به چه جهتی نگاه کنید. برای همین به این نور، نور مایکروویو پس زمینه هستی (Cosmic Microwave Background) می گویند.

ابرهای گاز اولیه قابل دیدن هستند

- نگاه کردن به فضا، مانند نگاه کردن به زمان است. زیرا نوری که از اجسام خیلی دور به ما می رسد، دیر تر از رسیدن نور اجسام نزدیک است. اگر جرمی یک میلیون سال نوری از ما دور باشد، ما هم اکنون تصویر آن را که مربوط به یک میلیون سال پیش است مشاهده می کنیم.

تلسکوپ های مدرن قادر هستند اجرامی را ببینند که بیلیون ها سال نوری از ما دور هستند. یعنی مربوط به زمان های نزدیک بیگ بنگ.

اگر بیگ بنگی اتفاق افتاده باشد، انتظار داریم گاز ها و ابرهایی را از آن زمان ببینیم که هنوز تبدیل به ستاره و کهکشان نشده بودند و از عناصر شیمیایی ساده ای تشکیل شده بودند. مثل هیدروژن و هلیوم.

هم اکنون چنین گازهایی با قدمت ۱۲ بیلیون سال نوری توسط تلسکوپ های پیشرفته دیده شده است. با تکنیک spectroscopy می توان نور را آنالیز کرد و به موادی که آن را ساطع کرده پی برد. این گازها بیشتر هلیوم و هیدروژن بوده اند، دقیقا گازهایی که دانشمندان حدس می زدند در زمان بیگ بنگ تولید شده است.

لینک منبع:

How do we know the Big Bang happened

آزاده تجویدی

عکاس٬ مسئول محتوای سایت و گرافیست واحد فنی ورچین و همچنین مسئول تحقیق و توسعه برای پروژه های جدید.

 1. محمود

  ممنون. مطالبی بسیار خوبی را مطالعه کردم. بازهم سپاس گذارم

  اردیبهشت ۵, ۱۳۹۳ | پاسخ »
  • آزاده ت.

   لطف دارید٫ ممنون از توجهتون.

   اردیبهشت ۶, ۱۳۹۳ | پاسخ »
 2. SoniS

  مطالبتون فوق العاده ست.لطفا بیشتر بنویسید که ماهم بیشتر استفاده کنیم.ممنون:)

  خرداد ۲۸, ۱۳۹۳ | پاسخ »
  • آزاده ت.

   من از شما ممنونم که خوندید! D: چشم٬ بگردم یک مطلب جالب پیدا کنم…

   خرداد ۳۱, ۱۳۹۳ | پاسخ »