فروشگاه ورچین

۵ کار که هر دوستی را خوشحال می کند

نوشته آزاده تجویدی

۹ | ۵ | ۹۳

friendsتا به حال فکر کرده اید چرا بعضی از دوستانتان برایتان عزیز ترند و با آن ها احساس نزدیکی و صمیمیت بیشتری می کنید؟

فکر کنم یک دلیل مهم آن، این است که آنها  موقعیت ما را بیشتر درک می کنند. اینکه به احوالات دوستمان توجه داشته باشیم و سعی کنیم وقتی به همفکری یا کمک ما احتیاج دارد در کنارش باشیم، اینقدر ها هم ساده  نیست و احتیاج به ظرافت و حساسیت خاصی دارد که باید برای به دست آوردن چنین مهارتی وقت، توجه و انرژی صرف کنیم، خود را به جای او بگذاریم و در ضمن مراقب باشیم رفتار های خاله خرسه ای از ما سر نزند.

مطلبی می خواندم که در آن خانم نویسنده تعریف می کرد که از مسافرت کاری برگشته بود و در حالی که خسته و بی انرژِی نمی دانست شب برای شوهر و بچه ها چه غذایی آماده کند، صدای زنگ در را می شنود و متوجه می شود که یکی از دوستانش برایشان غذا سفارش داده، با این پیغام: به خانه خوش آمدی! او می گوید این بهترین هدیه ای بود که تا به حال دریافت کرده است،  انگار دوستش از راه دور مغزش را خوانده بود و دقیقا می دانست چه می خواهد!

در این پست قصد دارم چند ایده ساده برای خوشحال کردن یا سورپرایر کردن به موقع یک دوست، با شما در میان بگذارم. کارهایی که نشان دهنده  توجه شما به دوستتان است و ارزش معنوی زیادی برای او خواهد داشت.

 • موفقیتش را جشن بگیرید.

93_5_12_how_to_surprise_your_friend1

اینکه روز تولد دوستی به یادش باشیم خیلی عالی است، ولی تصور کنید او اصلا انتظار نداشته باشد و بعد از قبولی در  یک امتحان یا یک موفقیت شغلی، روی میز کارش یک کارت تبریک از طرف شما ببیند! با این کار به او نشان می دهید که خوشحالی او شما را نیز بسیار خوشحال کرده است.

 •  در کارهای روزمره، زمانی که به کمک احتیاج دارد، کمک حالش باشید.

93_5_12_how_to_surprise_your_friend2

فرض کنید دوستتان سرما خورده و  برایش مشکل است بچه اش را به مهد کودک برساند. یا کامپیوترش مشکل پیدا کرده و شما در درست کردنش وارد هستید. اگر برایتان مقدور است به او پیشنهاد کمک بدهید. همین کمک های کوچک، توجه شما را نشان می دهد و برای او ارزشمند خواهد بود.

 • به او کمک کنید به مسافرت برود.

93_5_12_how_to_surprise_your_friend3

گاهی اوقات مسئولیت های روزمره اجازه استراحت به ما نمی دهند. مگر آنکه دوستی به کمکمان بیاید. اگر با او همکار  هستید برای مدت کوتاهی مقداری از مسئولیت هایش را به عهده بگیرید تا بتواند با خیال راحت چند روزی به سفر برود و استراحت کند. یا مثلا پیشنهاد بدهید در این مدت از گل هایش  نگهداری کنید.  گاهی حتی یک گشت و گذار چند ساعته هم می تواند عالی باشد. خانمی تعریف می کرد، زمانی که درگیر جدایی و مشکلات خانوادگی بود، یکی از دوستانش برای چند ساعت او را برای خرید و گردش در فروشگاه ها بیرون می برد و به دور از مشکلات، حسابی با هم خوش می گذراندند.

 • یک نامه کاغذی برایش ارسال کنید.

93_5_12_how_to_surprise_your_friend4

این روزها همه با ایمیل برای هم نامه می فرستیم. ولی فرض کنید یک پاکت نامه از دوستتان دریافت کنید که با دست خط خودش برایتان نوشته است! این کار نشان می دهد که وقت بیشتری برایش گذاشته اید و در ضمن نامه حال و هوای دیگری دارد. می توانید یک کارت پستال از جایی که هستید، یا چند عکس از خودتان را نیز داخل پاکت بگذارید. تبریک سال نو نیز زمان خوبی برای فرستادن کارت پستال به دوستان است.

 • هدیه ای کوچک و بی مناسبت به او بدهید.

93_5_12_how_to_surprise_your_friend5

یک کتاب کوچک، یک بسته عود یا یک شمع کوچک خوشبو …همین که بداند موقع خرید به یادش بوده اید، دلش را شاد می کند.

با کمی توجه، کارهای زیادی است که می توانید انجام دهید تا دوستتان را خوشحال کنید. فقط در نظر داشته باشید کاری ارزش دارد که بدون توقع باشد. اگر انجام کاری برایتان ایجاد توقع می کند، شاید بهتر باشد بیشتر در مورد آن فکر کنید. فراموش نکنید دوست خوب بودن فرهنگ خاص خود را دارد و به نوعی یک هنر است. مثلا یک نکته مهم رعایت تعادل است تا کسی را با رفتارمان معذب نکنیم. به هر حال، به نسبت درجه صمیمیت و دوستی که با هم دارید، می توانید از این ایده ها استفاده کنید.

برگرفته از womansday.com

آزاده تجویدی

عکاس٬ مسئول محتوای سایت و گرافیست واحد فنی ورچین و همچنین مسئول تحقیق و توسعه برای پروژه های جدید.

 1. ارمغان

  مطلبت رو خیلی دوست داشتم آزاده جون

  مرداد ۱۱, ۱۳۹۳ | پاسخ »
  • آزاده ت.

   ارمغان جون خوشحالم دوست داشتی! مرسی

   مرداد ۱۲, ۱۳۹۳ | پاسخ »