فروشگاه ورچین

انواع روغن ها برای پخت و پز

نوشته محمد عبدلی

۲۵ | ۵ | ۹۳

Oil

بدن ما به چربی احتیاج دارد. چربی ها منبع خوبی برای کسب انرژی هستند و به جذب برخی ویتامین ها و مواد مغذی کمک می کنند. ولی اینکه چه مقدار مصرف روزانه چربی برایمان مفید است و کدام روغن ضرر کمتری دارد، موضوع مهمی است. این روز ها بحث های مختلفی راجع به چربی های استفاده شده در لبنیات می شود.  برای همین٬ موضوع این هفته بلاگ را به این مطلب اختصاص دادم.

  • چربی های بد

چربی های اشباع: این نوع چربی در دمای اتاق بصورت جامد می باشد. بیشتر از ۲۴ نوع مختلف از این نوع چربی وجود دارد، که همه آنها مضر نیستند. کره، شیر، پنیر و بیشتر محصولات لبنی دارای بیشترین سطح از چربی های اشباع می باشد. حتی برخی از روغن های گیاهی، مانند روغن نخل و روغن نارگیل حاوی چربی های اشباع شده هستند.

چربی های ترانس: چربی ترانس باعث افزایش LDL یا کلسترول بد خون می گردد و توصیه شده روزانه کمتر از ۲ گرم مصرف شود. این چربی ها به بطور طبیعی در گوشت قرمز وجود دارند. اما بیشتر در محصولات پخته شده بسته بندی، برای افزایش ماندگاری اضافه شده اند.  بیشتر شیرینی های کارخانه ای، کراکر، نان های بسته بندی شده، غذاهای آماده و فست فود ها حاوی این چربی های خطرناک هستند. همینطور کره گیاهی یا مارگارین٬ در هر ۱۰۰ گرم ۱۵ گرم چربی ترانس دارد که مقدار بسیار زیادی است و مصرف آن توصیه نمی شود. چربی های ترانس به صورت مصنوعی در آزمایشگاه تولید شده و جایگزین ارزان قیمت کره می باشند.

  • چربی های خوب

چربی های غیر اشباع: این نوع چربی بطور عمده در سبزیجات و غذاهای دریایی وجود دارد و در دمای اتاق مایع است و بهترین نوع روغن برای سرخ کردن در دمای بالا است.

دسته بندی روغن های خوراکی

  • روغن نارگیل

این روغن در مقایسه با روغن‌های دیگر  بالاترین دمای سوختن را دارد، برای همین از این روغن برای سرخ کردنی ها استفاده می شود. این روغن سوخت و ساز بدن را افزایش داده و برای کاهش وزن از آن استفاده می شود، ولی بخاطر اینکه نوعی چربی اشباع شده است، حتی مقدار کمی از آن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

Coconut

  • کره حیوانی

این چربی نیز حاوی مقدار زیادی چربی اشباع شده است (در هر ۱۰۰ گرم ۵۶ گرم) و در هر ۱۰۰ گرم٬ بیش از ۳ گرم چربی ترانس نیز دارد و مصرف بیش از اندازه آن خطر حملات قلبی را افزایش می دهد. بهتر است از آن فقط در وعده صبحانه استفاده شود.

Butter

  • روغن زیتون

بیشتر چربی موجود در روغن زیتون اشباع نشده است و در هر ۱۰۰ گرم٬حاوی ۷۳  گرم چربی مونو و ۱۱ گرم چربی پلی می باشد که هر دو اشباع نشده هستند. بخاطر نوع چربی این روغن پیشنهاد می شود در هر رژیم غذایی از آن استفاده شود.

Olive

  • روغن پالم

روغن پالم تقریبا به یک اندازه چربی اشباع و غیر اشباع دارد. ولی ارزش غذایی ندارد، و بخاطر ارزان بودن از آن در محصولات لبنی استفاده می شود تا مقدار چربی آن را افزایش دهند.

Palm

  • روغن ماهی ها

روغن موجود در ماهی ها دارای بیشترین امگا ۳ در میان چربی هاست، که برای سلامت قلب آن را پیشنهاد می دهند. از میان ماهی ها، سالمون(نوعی قزل آلا) و ساردین دارای بیشترین امگا ۳ می باشد. یک منبع خوب گیاهی که امگا ۳ بالایی دارد٬ تخم کتان می باشد.

Salmon

  • روغن مغز ها(آجیل)

سالم ترین نوع چربی را در میان انواع مغز ها(آجیل) می توان یافت. فندق، گردو، دانه کاج و دیگر مغز ها سرشار از امگا ۶ می باشد. می توان از روغن آن ها در سالاد استفاده کرد. پنیر دارای چربی اشباع شده است، ولی اگر در وعده صبحانه به مقدار متعادل و به همراه گردو سرو شود٬ مفید بوده و در سلامت استخوان ها موثر است.

Nuts

  • دانه های روغنی و سبزیجات

انواع دانه های روغنی مانند، سویا، کتان، ذرت و کانولا وجود دارد که در آشپزی از آن ها استفاده می شود، روغن دانه آفتابگردان پر کاربرد ترین آن هاست. این دانه ها چربی های اشباع نشده دارند و مصرف به اندازه آن سلامتتان را تضمین می کند.

Seed

بدن ما به انرژی نیاز دارد تا فعالیت کند. این انرژی از همین خوراکی ها به بدن ما می رسند، مصرف به اندازه هر خوراکی برای سلامتی مفید است. زیاده روی در هر ماده غذایی سلامت شما را به خطر می اندازد. امیدوارم با رعایت همین نکات، بدنی سالم و سلامت داشته باشید.

راهنمای تغذیه متعادل کانادا را می توانید به زبان فارسی از اینجا دانلود کنید.

منبع: Harvard Medical School

محمد عبدلی

مسئول محتوا و گرافیست سایت ورچین