فروشگاه ورچین

چند راهکار موثر برای مقابله با سرماخوردگی

نوشته آزاده تجویدی

۲۲ | ۹ | ۹۳

cold_remedies

خیلی از ما به محض اینکه سرما می خوریم٬ از پزشکمان می خواهیم برایمان یک آنتی بیوتیک قوی تجویز کند. این در حالی است که می دانیم بیشتر سرما خوردگی ها در فصل زمستان ویروسی هستند و آنتی بیوتیک دردی را دوا نمی کند.

خود من فکر می کردم خوردن آنتی بیوتیک نوعی محکم کاریست و از ضررهای آن هنگام حمله ویروس اطلاعی نداشتم. چیزی که نمی دانستم٬ این بود که آنتی بیوتیک ها باکتری ها را نابود می کنند و با ویروس ها کاری ندارند. با مصرف آنتی بیوتیک بی موقع٬ فقط باکتری های مفید بدنمان از بین می رود و سیستم ایمنی مان ضعیف تر می شود. همچنین بدنمان به آنتی بیوتیک مقاوم می شود و در موقع لزوم به درستی عمل نمی کند.

 

اگر پزشکتان بعد از معاینات خود تشخیص داد که بیماری شما ویروسی است٬ می توانید علاوه بر مصرف قرص های سرما خوردگی و ضد حساسیت که دکتر برایتان تجویز کرده است٬ از چند راه حل مفید و طبیعی نیز برای مقابله با بیماریتان استفاده کنید:

بینی تان را پاک نگه دارید

nose_blow

هنگامی که آبریزش بینی دارید٬ مرتب فین کنید و از کشیدن مخاط بینی تان به سمت بالا بپرهیزید. فقط مراقب باشید محکم فین نکنید٬ چون ممکن است گوشتان چرک کند. رو ش درست فین کردن٬ این است که با انگشتتان یکی از سوراخ های بینی را به آرامی بگیرید و فین کنید. حالا نوبت طرف دیگر است.

استراحت کنید

sleep_cold

وقتی هنگام سرماخوردگی استراحت کنید٬ سیستم ایمنی بدنتان٬ تمام انرژی خود را صرف مبارزه با ویروس های مهاجم می کند. این مبارزه برای بدن خرج دارد٬ پس بهتر است زیر پتو استراحت کنید تا بدن انرژی لازم را برای مقابله با این موقعیت اضطراری داشته باشد.

غرغره کنید

honey_lemon

غرغره کردن می تواند گلوی خشکتان را به طور موقت مرطوب نگه دارد. یک قاشق چای خوری نمک را داخل یک لیوان آب گرم بریزید و ۴ بار در روز غرغره کنید. برای جلوگیری از خارش گلو٬ می توانید از یک نوشیدنی گس و قابض مانند چای میوه استفاده کنید٬ یا این دستور قدیمی و کاربردی را اجرا کنید: یک قاشق عسل را با کمی أب لیموی تازه مخلوط کنید و این محلول را که کمی هم چسبناک است٬ در گلویتان بگردانید.

نوشیدنی های گرم بنوشید

hot_beverage

 نوشیدنی های گرم برای رفع گرفتگی بینی موثر است و آب بدن شما را تامین می کند. هنگام سرما خوردگی باید مراقب باشید بدنتان دهیدراته (کم آب) نشود.

 دوش آب گرم بگیرید 

دوش آب گرم مجاری تنفسی را مرطوب می کند و آرامش بخش است. اگر سرگیجه دارید٬ روی یک چهارپایه بنشینید و دوش بگیرید.

سینوس هایتان را گرم یا سرد کنید

هر کدام از این دماها ممکن است حالتان را بهتر کند. یک کیسه کوچک را با آب گرم یا سرد پر کنید و روی پیشانی یا گونه هایتان قرار دهید. اینجا خودتان باید تشخیص دهید که چه کاری حالتان را بهتر می کند.

موقع خواب٬ از دو بالش استفاده کنید

2pillows

برای اینکه مجرای تنفسی تان در حالت بهتری قرار بگیرد٬ دو بالش را با هم زیر سرتان بگذارید. اگر گردنتان اذیت می شود٬ دو بالش را با کمی فاصله از هم بگذارید که یک شیب ایجاد شود و پشت سرتان مایل باشد.

توجه و محبت نزدیکان

kind_help

اینکه نزدیکانتان در این روزها به شما محبت و توجه بیشتری نشان دهند٬ در بهبود شما موثر است. احساس امنیت٬ به کارکرد صحیح سیستم ایمنی کمک می کند.

و در آخر٬ هنگام سرماخوردگی پرواز نکنید

وقتی سرما خورده هستیم٬ فشارهوا در هنگام بلند شدن و نشستن هواپیما ممکن است به پرده گوش آسیب برساند. همچنین استرس پرواز در شرایط شما چندان جالب بنظر نمی آید. ولی اگر مجبور به پرواز بودید٬ به هنگام بلند شدن هواپیما از زمین و نشستن آن٬ آدامس بجوید ومرتب آب دهنتان را قورت بدهید.

 

به یاد داشته باشید٬ یک سرما خوردگی ویروسی٬ اگر به درستی درمان نشود٬ ممکن است مزمن شده و بعد از مدتی به یک سرماخوردگی چرکی تبدیل گردد. امیدوارم این مطلب برایتان مفید بوده باشد و هرچه زودتر سلامتی تان را بدست آورید.

 

منابع: WEBMD ,BBC

طرح بنر از: ReigningCatsAndDogs1

آزاده تجویدی

عکاس٬ مسئول محتوای سایت و گرافیست واحد فنی ورچین و همچنین مسئول تحقیق و توسعه برای پروژه های جدید.