فروشگاه ورچین

مواد غذایی سالم برای گذراندن یک زمستان خوب

نوشته سارا م.الف

۷ | ۱۰ | ۹۳

 

winter

گر چه به نسبت تابستان، زمستان میوه‌های کمتری دارد ولی همان‌ها تاثیر بسیار ویژه و شگفت‌انگیزی بر تن‌درستی دارند. این جا پنج تا از مهمترینآن‌ها را معرفی می‌کنیم. با گنجاندن این غذاها در رژیم غذایی‌تان زمستان را با سلامت بگذرانید.

انار

pomegranate
آب انار سرشار از آنتی‌آکسیدان است (خیلی بیشتر از بسیاری از آب میوه‌های دیگر). تنها نوشیدن یک فنجان آن در روز، کلسترول بد را پایین می‌آورد (براساس مطالعه‌ای در American Journal of Clinical Nutrition).

برگ‌های سبز تیره

broccoli

برگ‌های سبز مانند کلم بروکلی، اسفناج و برگ چغندر، در سرمای زمستان بسیار لازم هستند و به سلامتی بدن کمک می‌کنند.  این سبزیجات سرشار از ویتامین A ، C و K هستند. اسفناج داراى مقدار زیادى آهن است و از این نظر هیچ سبزى دیگرى همتاى آن نیست. این نوع سبزی بهترین غذا براى زنان در سن باروری و اشخاص کم خون است.

مرکبات

Citrus

این دسته شامل لیمو ترش، لیمو شیرین، پرتقال و گریپفروت هستند و می‌توانند با آب فراوان و خوشمزه‌شان به زمستان دلگیر شما آفتابی روشن ببخشند. مرکبات ویتامین C فراوان دارند و یک پرتقالِ متوسط بیشتر از صد درصد از نیاز روزانه را برطرف می‌کند. این میوه‌ها دارای فلاونوئید هستند. فلاونوئیدها مانند آنتی‌اکسیدان‌ها عمل می‌کنند، کلسترول خوب را افزایش داده و کلسترول بد را پایین می‌آورند.

سیب‌زمینی

potato
سیب‌زمینی را گاهی به خاطر نشاسته‌ی آن در همان دسته‌ی برنج و نان سفید قرار می‌دهند. اما برخلاف نشاسته‌ی آن، سیب‌زمینی غذای کاملی، دارای مواد مغذی گوناگون است. سیب‌زمینی دارای دو منبع عالیِ ویتامین C و B6 است و یک سیب‌زمینیِ متوسط  ۲۵ تا ۲۹ درصد نیاز روزانه را برطرف می‌کند. همچنین منبع فولیک اسید است که برای زنان در سن باروری بسیار مناسب است.

کدو حلوایی

Squashes

کدو حلوایی انواع گوناگون دارد که تمام آن‌ها برای زمستان خوب هستند. یک فنجان کدو حلواییِ پخته کالری بسیار کمی دارد (نزدیک ۸۰) اما ویتامین A و ویتامین C بالایی دارد و همچنین که منبع خوبی برای ویتامین B6 و K است.

منبع: eatingwell.com

سارا م.الف
سارا م.الف

مسئول محتوای سایت، علاقه‌مند به ادبیات، پیلاتس و عکاسی.