فروشگاه ورچین

ده راه برای شروع یک صبح خوب

نوشته محمد عبدلی

۱۱ | ۱۰ | ۹۳

Untitled-12

اکثر ما وقتی صبح از خواب بیدار می‌شویم و نفس می‌کشیم، از این که نفس‌مان بوی خوبی ندارد حس بدی داریم. حتی با این که شب مسواک می‌زنیم، بخاطر غذایی که شب خورده‌ایم نفس‌مان خوش‌بو نیست. برای این که از این اتفاق جلوگیری کنیم راه‌هایی وجود دارد. ده مورد آن را برای شما توضیح می‌دهم. پس با من همراه باشید.

  • پیاز و سیر نخورید

بله نخوردن پیاز و سیر که تقریبا در همه‌ی غذاها وجود دارد آزار دهنده است. ولی اگر نفس‌تان در صبح برای‌تان اهمیت دارد، باید از خوردن آن دوری کنید. این دو ماده‌ی غذایی ترکیبات گوگردی دارند که جذب خون می‌شود و با نفس کشیدن پخش می‌شود، با مسواک زدن و جویدن آدامس تنها اثر آن را کم می‌کنیم.

  • فراموش نکردن مسواک قبل از خواب

پیشنهاد دندان پزشک دو بار مسواک زدن در روز است. مسواکِ صبح با طعم نعنا به فعالیت روزانه و حس خوب داشتن کمک می‌کند، مسواک قبل از خواب، باعث رهایی از مواد غذایی و باکتری‌های درون دهان می‌شود، این باکتری‌ها در طول شب فعالیت کرده و گاز‌های مضر تولید می‌کنند، با مسواک زدن هنگام خواب حس خوبی خواهیم داشت.

  • نخوردن قهوه و الکل

این نوشیدنی‌ها باعث خشک شدن دهان می‌شوند و تولیدِ بزاق دهان را کاهش می‌دهند این گونه، دهان محیط مناسبی برای فعالیت باکتری‌ها می‌شود.

  • استفاده نکردن از دهان‌شویه بعد از مسواک زدن

استفاده از دهان‌شویه برای احساس خوب و تازگی خوب است، ولی بعد از یک ساعت که اثر آن از بین رفت، با توجه به این‌که دهان‌شویه‌ها تولیدِ بزاق دهان را کاهش می‌دهند، محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها بوجود می‌آورند. برای همین شب‌ها از دهان‌شویه استفاده نکنید.

  • با دهان باز نخوابید

وقتی شما با دهان باز می‌خوابید، دم و بازدم شما دهان‌تان را خشک می‌کند و در این محیط باکتری‌ها فعالیت خود را شروع می‌کنند. سعی کنید در خواب از بینی نفس بکشید تا درون دهان‌تان رطوبت داشته باشد.

  • استفاده از روغن را امتحان کنید

شاید تعجب کنید که روغن چه کمکی به تنفسِ خوب ما می‌کند. ولی باید بگویم اگر یک قاشق چای‌خوری از روغن( نارگیل یا آفتابگردان) را در دهان‌تان بیست دقیقه قرقره کنید و بعد بیرون بریزید، این کار باعث می‌شود میکروارگانیسم‌های درون دهان در روغن گرفتار شده و از دهان خارج شوند.

  • مسواک زدن زبان

زبان مانند یک زمینِ پرورشِ باکتری در دهان است، شما می‌توانید با مسواک زدن روی زبان خود این باکتری‌ها را از بین ببرید. مسواک زدن بیش از حد زبان می‌تواند به حسِ چشایی زبان شما آسیب بزند، در بهترین حالت روزی یک بار مسواک زدنِ زبان خوب است.

  • بو کردن نخ‌دندان

این روش برای این است که متوجه شوید دهان‌تان بوی بدی دارد یا نه. برای این کار بعد از نخ‌دندان کشیدن، آن را بو کنید و ببینید آیا روی آن خون وجود دارد یا نه. که اگر این طور بود دهان شما بوی بدی می‌دهد.

  • نوشیدن آب زیاد

نوشیدن آب زیاد به برطرف کردن بوی بدِ دهان کمک بزرگی می‌کند. چرخاندن آب در دهان و بیرون ریختن آن برای خارج کردن باکتری‌ها از دهان بسیار مناسب است. همین‎‌طور آب به تولید بزاق دهان که خود یک راه طبیعی برای از بین بردن باکتری‌ها از دهان می‌باشد کمک بسیاری می‌کند.

  • جویدن آدامس بدون قند

جویدن آدامس کمک بسیاری به ازبین بردن مواد غذاییِ مانده روی دندان‌ها می‌کند، البته جویدن آدامس‌های دارای قند باعث ساییدگی دندان‌ها می‌شود. جویدن آدامس‌هایی با طعم نعنا برای بوی دهان مناسب است و خارج کردن آن بعد از جویدن، به از بین بردن باکتری‌ها هم کمک می‌کند.

منبع:lifehack

 

محمد عبدلی

مسئول محتوا و گرافیست سایت ورچین