فروشگاه ورچین

۸ دلیل برای استفاده از مواد غذایی ارگانیک

نوشته محمد عبدلی

۱۴ | ۱۰ | ۹۳

3589501293_c37efca063_o-1024x682

مواد غذایی مهم‌‌ترین بخش زندگی روزمره‌ی ما است. بخاطر رشد جمعیت و صنعتی شدن از مواد شیمیایی برای تولید بیشتر مواد غذایی استفاده می‌شود که ارزش غذاییِ مصنوعی دارد و طعم اصلی مواد غذاییِ ارگانیک را ندارد. مثلا برای پرورش توت‌فرنگی از کود‌های شیمیایی استفاده می‌کنند و تقریبا در تمام فصول توت‌فرنگی یافت می‌شود، ولی طعمی که توت‌فرنگیِ طبیعی و بدون کودهای شیمیایی دارد خیلی فرق می‌کند و همچنین ارزش غذایی بیشتری دارد. با این مقدمه ۸ دلیل برای استفاده از مواد غذایی ارگانیک را برای شما آماده کرده‌ام. پس با ما همراه باشید.

  • کمک به آشامیدن آب سالم

شاید سوال کنید که مصرف مواد غذاییِ ارگانیک به آب سالم چه ربطی دارد. برای تولید مواد غذایی ارگانیک از آفت‌کش‌ها استفاده نمی‌شود ولی برای تولید صنعتی از آفت‌کش استفاده می‌شود، همین مسأله باعث می‌شود مواد آفت‌کش به آب های زیرزمینی برسد و آب را آلوده کند.

  • کاهش اختلالات عصبی مانند اوتیسم

هنوز علت واقعیِ بیماری اوتیسم پیدا نشده است، ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد یکی از علل این آسیب ماده‌ی آمونیوم گلوفوسینات می‌باشد که در آفت‌کش‌ها موجود است و باعث آسیب عصبی و ابتلا به اوتیسم می‌شود.

  • کمک به محیط کاریِ سالم برای کشاورزان

کارگران مزرعه‌هایی که از مواد شیمیایی استفاده می‌کنند، برای برداشت در محیط کارخانه و حتی حمل و نقل این مواد، همیشه با مواد آلی در تماس هستند. این کارگران دو برابر مصرف کنندگان بیشتر در معرض خطرات استفاده از مواد شیمیایی هستند.

  • محیط سالم برای رشد زنبور عسل

آفت‌کش‌های دارای نئونیکوتینوید تاثیر مستقیم روی عملکرد مغز زنبور عسل می گذارند و بررسی‌ها نشان می‌دهد استفاده از آفت‌کش یکی از دلایل کم شدن جمعیت زنبور‌های عسل است.

  • کمک به زندگی پرندگان و زنبورها

با استفاده از مواد ارگانیک نه تنها به زندگی زنبور‌ها کمک می‌کنیم، بلکه پرندگان هم در چرخه‌ی طبیعت جدا از زنبور ها نیستند. مثلا دانه‌ی ذرتی که دارای  آفت‌کش انئونیکوتینوید ماست می‌تواند بلبل را بکشد.

  • ابتلا به سرطان پروستات

سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان در بین مردان است. استفاده از نوعی آفت‌کش دلیل اصلیِ ابتلا به سرطان پروستات است. پس مراقب مواد غذایی که استفاده می‌کنید باشید.

  • محافظت از اقیانوس‌ها

بعد از بارش باران در مزارعی که از آفت‌کش‌ها و کود‌های شیمیایی استفاده می‌کنند، این مواد بوارد آب‌های زیرزمینی می‌شوند و همین آب‌ها راهیِ رودخانه شده و بعد به دریا‌ها و اقیانوس‌ها می‌رسند، و  همین برای آلوده شدن ماهی‌ها و سراسر اقیانوس کافی است.

  • تبلیغ استفاده از مواد ارگانیک

وقتی شما از این مواد استفاده می‌کنید، باعث می‌شود افرادی که کنارتان هستند از مزایای استفاده از این مواد غذایی آگاه شوند. حتی در سوپر‌مارکت‌‌ها، می‌توانید از فروشنده مواد غذایی ارگانیک بخواهید. اینکار باعث می‌شود شما کمک بزرگی به چرخه‌ی طبیعت کنید و  محیط زندگیِ سالم‌تری ایجاد کنید.

 

امیدوارم بتوانیم در کنار هم و با هم برای سالم بودن زمین و بدن‌مان با استفاده از مواد غذایی ارگانیک کمک کنیم.

 

محمد عبدلی

مسئول محتوا و گرافیست سایت ورچین