فروشگاه ورچین

معرفی کتاب‌های کلاسیک و جذاب

نوشته سارا م.الف

۱۴ | ۱۱ | ۹۳

banner

همان طور که در پست قبلی نوشتم، کتاب خواندن هم می‌تواند بسیار شیرین باشد و دنیای آدم را تغییر دهد و هم می‌تواند تاثیرات مثبتی روی کارکرد مغز داشته باشد. امروز می‌خواهم لیستی از کتاب‌هایی را معرفی کنم که آنقدر کوتاه هستند که به سادگی برای خواندن‌شان وقت پیدا خواهید کرد.

 

این داستا‌ن‌های کوتاه، نووِلاها (novella) برای خواندن بسیار مناسب هستند. نووِلا به داستان‌هایی می‌گویند که از داستان کوتاه، بلندتر و از رمان، کوتاه‌تر هستند. بحث‌هایی در این مورد هست که رمان کدام است و نووِلا کدام، اما این‌جا تنها می‌خواهم یک لیست خوب را معرفی کنم.
از آن‌جا که بیشتر ما بسیار گرفتار هستیم و وقت کمی برای خواندن پیدا می‌کنیم، این لیست شامل رمان‌ها و یا نووِلاهای کلاسیک است که همگی کم‌تر از دویست صفحه دارند.

 

 

 • The Stranger by Albert Camus

بیگانه، نوشته‌ی آلبر کامو: رمان کلاسیک کامو در مورد مردی تلخ و تنها است که کسی را می‌کشد و باید با نتیجه‌ی کارش روبرو شود.

albertcamuseee

 • Frankenstein by Mary Shelley

فرانکشتاین، نوشته‌ی مری شلی: داستان یک دانشمند جاه‌طلب است که دست به یک آزمایش باورنکردنی می‌زند و یک هیولا می‌آفریند. 

Frankensteineee

 

 • The Metamorphosis by Franz Kafka

مسخ، نوشته‌ی فرانتس کافکا: این داستان را نباید از دست داد. داستان مردی که یک روز صبح بیدار می‌شود و می‌فهمد تبدیل به یک سوسک بزرگ شده است. اگر این کتاب را خوانده‌اید می‌توانید یادداشتی که هوراکی موراکامی در ستایش این داستان نوشته است را بخوانید.

 

 

 • Animal Farm by George Orwell

مزرعه‌ی حیوانات، نوشته‌ی جرج اورول: داستانی جالب و خواندنی درباره‌ی انقلاب روسیه. البته این داستان با حرف‌های خوک‌ها، گوسفند‌ها و اسب‌ها پیش می‌رود و اورول در این قالب نظرش را می‌گوید.

animalfarmee

 • Breakfast at Tiffany’s by Truman Capote

صبحانه در تیفانی، نوشته‌ی ترومن کاپُت: این داستان بسیار با فیلمی که از آن ساخته شده تفاوت دارد. کاپُت نثر درخشانی دارد، برای همین حتی اگر فیلمش را دیده‌اید ارزش دارد این داستان را نیز بخوانید. 

 • Silas Marner by George Eliot

سیلاس مارنر، نوشته‌ی جورج الیوت: در این داستان سیلاس مارنر عضو یک گروه مذهبی است که متهم به دزدی از کلیسا می‌شود. ادامه‌ی داستان در مورد اتفا‌ق‌هایی است که بعد از طرد شدن او می‌افتد.

 

 • The Sorrows of Young Werther by Johann Wolfgang von Goethe

رنج‌های ورتر جوان، نوشته‌ی گوته: این داستانِ غمگین درباره‌ی عشقی یک طرفه است. ورتر عاشق دختری می‌شود که با کسی دیگر نامزد کرده است. او با هر دوی آن‌ها دوستی می‌کند و شرایط آشفته‌ای پیش می‌آید. 

 • The Great Gatsby by F. Scott Fitzgerald

گتسبی بزرگ، نوشته سکات فیتزجرالد: این داستان یکی از مهم‌ترین نووِلاهای امریکایی است. داستان عشقِ گتسبی به زنی به نام دِیزی و مهمانی‌های عجیب و غریبی که این مرد برای جلب توجه دِیزی می‌گیرد. این داستان در دوران رشد اقتصادی امریکا اتفاق می‌افتد.

gatsby

 • Heart of Darkness by Joseph Conrad

دل تاریکی، نوشته‌ی جوزف کنراد: این داستان کلاسیک در مورد سفر سخت و عجیب مردی به منطقه‌ای دور افتاده در آفریقا است و اتفاق‌های عجیبی که آن‌جا می‌افتد.

 

 • The Big Sleep by Raymond Chandler

خواب بزرگ، نوشته‌ی ریموند چندلر: شخصیت معروف این رمانِ جنایی فیلیپ مالرو است. مالرو به استخدام مردی پیر و بیمار در می‌آید تا مشکلاتی که برای او پیش آمده را متوقف کند.

 

 • The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde by Robert Louis Stevenson

ماجرای عجیب دکتر جکیل و مستر هاید، نوشته‌ی روبرت لوییس استیونسون: این داستان در مورد دو شخصیت متضاد است، یک شخصیت خوب و یک شخصیت بد، که هر دو درون یک مرد با هم می‌جنگند. این داستان در واقع می‌خواهد به طبیعت دوگانه‌ی انسان بپردازد. 

Dr.+Jekyll+and+Mr.+Hyde+by+Robert+Louis+Stevensoneee

 • The Picture of Dorian Gray by Oscar Wilde

تصویر دوریان گری، نوشته‌ی اسکار وایلد: مرد جوان و خوش‌قیافه‌ای روحش را می‌فروشد تا برای همیشه زیبا و جوان بماند. او هیچ وقت پیر نمی‌شود و به جای آن تصویر نقاشی شده‌اش پیر می‌شود. برخلاف صورت زیبایش او آدم بدجنسی است و قلب ندارد. 

oscarwildeeee

 • War of the Worlds by H.G. Wells

جنگ دنیاها، نوشته‌ی اچ. جی. وِلز: این رمان علمی-تخیلی درباره‌ی یک حمله‌ی بسیار عجیب است که کتاب‌های بد زیادی ایده‌ی آن را گرفته‌اند. فیلم آن را نبینید به جای آن این کتاب را بخوانید.

 

 • Billy Budd, Sailor by Herman Melville

بیلی بادِ ملوان، نوشته‌ی هرمان ملویل: بیلی در یک کشتی نظامی کار می‌کند و در آن‌جا محکوم  به سرپیچی کردن از مافوقش می‌شود. این اتهام نادرست است ولی بیلی به خاطر این که لکنت دارد نمی‌تواند از خودش دفاع کند. او با کسی که این اتهام را به او زده دعوایش می‌شود و به طور اتفاقی او را می‌کشد. داستان به ماجراهای پس از این اتفاق می‌پردازد.

 

اگر انگلیسی می‌خوانید، می‌توانید کتاب‌ها را از  سایت نسک‌آور (فروش آن‌لاین کتاب خارجی) بخرید. اما اگر خواستید ترجمه‌ی این کتاب‌ها را بخوانید و از یک کتاب چند ترجمه بود، می‌توانید یک پاراگراف خاص را در نظر بگیرید و در ترجمه‌های مختلف، آن را بررسی کنید تا ببینید کدام ترجمه بهتر است. البته می‌توانید از دوستانی که این کتاب‌ها را خوانده‌اند نیز کمک بگیرید. در پایان امیدوارم این لیست به شما کمک کند و از کتاب خواندن لذت ببرید.

منبع:  Huffington Post

 

سارا م.الف
سارا م.الف

مسئول محتوای سایت، علاقه‌مند به ادبیات، پیلاتس و عکاسی.

 1. بازتاب: خواندنِ رمان کارکرد مغز را افزایش می‌دهد | وبلاگ ورچین

 2. ارمغان فائزی

  خیلی مفید بود، ممنون سارا جان

  بهمن ۱۵, ۱۳۹۳ | پاسخ »
  • سارا م.الف
   سارا م.الف

   مرسی ارمغان عزیز، خوشحالم دوست داشتی. :)

   بهمن ۱۹, ۱۳۹۳ | پاسخ »