فروشگاه ورچین

آیا دوست واقعی کسی هستید؟

نوشته سارا م.الف

۲۱ | ۱۱ | ۹۳

 

اکنون که در شبکه‌های اجتماعی تعدادِ زیادی دوست داریم شاید بیشتر هم به معنای دوست واقعی فکر کنیم. ممکن است روز تولد ما را آدم‌های بسیاری تبریک بگویند چون برای‌شان یک پیام فرستاده شده که روز تولد ماست، اما دوست واقعی برای همه‌ی ما معنایی دیگر دارد. ممکن است گاهی از خودمان پرسیده باشیم که یک دوست خوب چه شکلی است. برای پاسخ دادن به این پرسش یک راه ساده وجود دارد: دوست دارید چطور دوستی داشته باشید؟ تلاش کنید همان گونه باشید.، همان دوستی که دل‌تان می‌خواهد داشته باشید.

 

دوستان خویشاوندِ روح ما هستند

ما خانواده‌ی خود را انتخاب نمی‌کنیم، اما دوستان خود را پیدا می‌کنیم و آن‌ها در سختی‌ها و شادی‌ها همراه ما هستند. کسانی که شاید رازهای ما را می‌دانند و گاهی برای خاطرِ آسودگی و آرامش ما ازخودگذشتگی می‌کنند. دوستی مانند گیاهی آرام آرام رشد می‌کند و درختی تنومند می‌شود که می‌توان به آن تکیه کرد. پس نگهداری ویژه می‌خواهد. در این جا ویژگی‌های یک دوست واقعی را مرور می‌کنیم.

 

  • صداقت داشتن

دوست واقعی با صداقتش به شما آرامش می‌دهد. شما می‌دانید اگر اشتباهی بکنید به شما یادآوری می‌کند که رفتارتان خوب نبوده است و نیت او خیر است. پس خیلی ساده در کنار این دوست پیشرفت می‌کنید و از این که خودتان باشید ترسی ندارید.

 

  • همراه بودن در سختی‌ها

روزهای شاد ممکن است دوستان بسیاری کنارتان باشند، اما دوست واقعی در سختی شما را ترک نمی‌کند و این اهمیت بسیار دارد چرا که ما در سختی‌ها کمی ناتوان می‌شویم و نیاز به یک دوست واقعی داریم تا روزهای سخت را تاب بیاوریم.

 

  • خوب گوش کردن

از آن جا که به دوست واقعی اعتماد داریم، می‌توانیم در مورد چیزهای بسیاری با او صحبت کنیم. دوست واقعی با شوق به ما گوش می‌دهد و ما می‌توایم جریانات زندگی‌مان را با او تحلیل کنیم و رنجش‌های احتمالی‌مان را کم کنیم. بسیاری از ناراحتی‌ها با یک شنونده‌ی خوب از میان می‌روند.

 

  • مشوق بودن

دوست واقعی چیزهای بسیاری از شما می‌داند چون با او بسیار حرف می‌زنید. او توانایی‌های شما را مانند نکات ضعف‌تان خوب می‌شناسد. او تلاش می‌کند شما را در کاری که خوب بلد هستید تشویق کند. اگر یک روز در آن کار شکست بخورید او یادآوری می‌کند که شما همیشه خوب بوده‌اید و نباید ناامید باشید. او توانایی‌های شما را یادتان می‌آورد و این دلگرمی بزرگی است.

  • دوست داشتن خود شما

دوست داشته شدن، نیاز بسیار مهمی است. دوست واقعی شما را با تمام ناتوانایی‌ها و توانایی‌های‌تان دوست دارد. این مدل دوست داشتن به ما امنیت می‌دهد. ما در کنار دوست واقعی احساس آرامش می‌کنیم و شجاعت داریم که به طور کامل خودمان باشیم بدون هیچ ترسی. وقتی خودتان باشید و درک کنید که همین خود بودن چقدر مهم است بسیاری از نگرانی‌های بیهوده از میان می‌روند. ما انسان‌های متفاوتی هستیم؛ نیابد مقایسه شویم؛ مانند گل‌های بسیار یک باغ؛ هر گل، زیبایی و عطر ویژه‌ی خود را دارد. دوست واقعی، گل بودن شما را خوب می‌بیند و به شما آرامش می‌دهد تا شکوقا شوید.

نتیجه‌گیری

دوستی مهارتی است که نیاز به تمرین دارد. امیدوارم پنج ویژگی بالا به شما کمک کند دوست خوب کسی باشید. راستی آیا تا به حال این پرسش را از خودتان کرده‌اید:

آیا دوست واقعی کسی هستم؟

 

 

سارا م.الف
سارا م.الف

مسئول محتوای سایت، علاقه‌مند به ادبیات، پیلاتس و عکاسی.