فروشگاه ورچین

۷ راه برای بهتر خوابیدن

نوشته محمد عبدلی

۴ | ۱۲ | ۹۳

Unmade-Bed

استرس‌های روزانه، فکرکردن به اتفاق‌های محل‌ کار، مشکلات خانوادگی و خیلی از مسائل دیگر روی خواب شما تاثیر می‌گذارد. خیلی از ما مشکلاتی برای خوب خوابیدن در شب داریم و همین مساله روی رفتار ما و نوع کارکردمان اثر می‌گذارد. چند راه برای بهتر خوابیدن وجود دارد. از نور اتاق‌خواب گرفته تا مدیریت افکارمان در زمان خواب، می‌تواند برای بهتر خوابیدن به ما کمک می‌کنند. در مطلب این هفته شما را با ۷ راه برای خواب بهتر آشنا می‌کنم. با من همراه باشید.

  • برنامه‌ریزی برای زمان خواب

یک برنامه‌ریزی دقیق برای ساعت خواب‌تان انجام دهید. این برنامه را برای تمام روزهای هفته، حتی روزهای تعطیل اجرا کنید. این کار باعث می‌شود بدن شما به بهتر خوابیدن عادت کند. وقتی که به رختخواب می‌روید، اگر بعداز ۱۵ دقیقه خواب‌تان نبرد، بلند شوید و کاری آرامش‌بخش انجام دهید. سعی کنید تنها وقتی خسته هستید به رختخواب بروید.

  • توجه به خوراکی و نوشیدنی

اگر سیر و یا گرسنه به رختخواب بروید روی خواب‌تان اثر می‌گذارد. وقتی گرسنه هستید، با فکر کردن به خوراکی، خواب‌تان نمی‌برد. نوشیدن زیاد مایعات نیز باعث می‌شود تا در زمان خواب برای دستشویی رفتن بیدار شوید و این بدخواب‌تان می‌کند.

  • انجام کارهای آرامش‌بخش قبل از خواب

می‌توانید برای بهتر خوابیدن کارهایی را انجام دهید. دوش آب‌ گرم گرفتن، گوش‌کردن به یک موسیقی آرامش‌بخش و یا خواندن کتاب به خواب بهتر کمک می‌کند. حتی می‌توانید با برنامه‌ریزی تلویزیون نگاه کنید و برای خواب آماده شوید.

  • محیط آرام و راحت

اتاق‌خواب و نور محیط بیشترین اثر را روی خواب دارند. کم کردن نور و تاریکی باعث می‌شود چشمان‌تان آماده‌ی خواب شوند و استرس کمتری داشته باشید. تشک و بالش مناسب به آرامش شما کمک می‌کند، همچنین اگر تخت مشترکی دارید، مطمئن باشید فضای کافی برای خوابیدن دو نفر داشته باشید.

  • چرت زدن‌هایتان را محدود کنید

اگر عادت به چرت زدن دارید، این باعث مشکل در خوابِ شب شما می‌شود. اگر می‌توانید زمان چرت‌زدن‌تان را محدود کنید. کسانی که شب‌کار هستند این را بدانند که ساعت بدن‌شان با افرادی که در طول روز فعالیت می‌کنند متفاوت است. سعی کنید وقتی در طول روز به خواب می‌روید روزنه‌ی نور نداشته باشید، تا ساعت بدن‌تان بتواند این چرخه‌ی خواب را درک کند.

  • فعالیت‌های بدنی

ورزش کردن به سلامتی شما کمک می‌کند. همین‌طور با ورزش کردن می‌توانید به بهتر خوابیدن کمک کنید. فعالیت‌های بدنی باعث می‌شود تا انرژی ذخیره شده در بدنتان خارج شود و بتوانید راحت‌تر بخوابید و آرامش داشته باشید.

  • مدیریت استرس

فکر کردن درباره‌ی اتفاق‌ها را به زمان کار و زمانی قبل از خواب بسپارید. برای این کار شما می‌توانید فعالیت‌های روز بعدتان را قبل از خواب بنویسید تا از استرس‌تان کم کند.

امیدوارم این مطلب برای بهتر خوابیدن به شما کمک کند. شما هم اگر تجربه‌ی بدخوابی دارید آن را با ما درمیان بگذارید.

منبع:mayoclinic

 

 

محمد عبدلی

مسئول محتوا و گرافیست سایت ورچین