فروشگاه ورچین

۱۶ روش برای شاد بودن در محیط کار

نوشته سارا م.الف

۶ | ۱۲ | ۹۳

workspaceee

 

خوب است با این موضوع روبرو شویم که برای خیلی‌ها محیط کار محیط شاد و دوست داشتنی‌ای نیست.

کسانی که خودشان را شاد ارزیابی می‌کنند ۳۶ درصد بیشتر انگیزه‌ی کار دارند، شش برابر بیشتر با انرژی هستند و نیز دو برابر بیشتر از همکاران غمگین‌شان کارایی دارند.

یک خبر خوب این که تنها  ۵۰ درصد از شادی تحت تاثیر ژنتیک است باقی آن بستگی به خودمان دارد. بنابراین خوب است بدانیم چه چیزهایی روی شاد بودن ما تاثیر می‌گذارد. شاد بودن تنها رفتار ما را بهتر نمی‌کند برای تن‌درستی ما نیر خوب است.

 

در مطالعه‌ای که روی بیش از یک میلیون نفر انجام شد مشخص شد کسانی که هوش احساسی (emotional intelligence) بالایی دارند از ۱۶ روش برای خلق شادمانی در محیط کار استفاده می‌کنند.

 

 • ۱. یادتان باشد که شما شادی خودتان را بوجود می‌آورید

در برابر شغلی که پیشرفتی در آن ندارید دو راه دارید: یا یک شغل دیگر پیدا کنید و یا آن کاری را که در آن گیر کرده‌اید تغییر دهید. در هر حال شادی شما بستگی به خود شما دارد و نه هیچ کس دیگر. هر وقت احساس می‌کنید گیر افتاده‌اید این را به خاطر بیاورید.

 • ۲. در مورد چیزهایی که نمی‌توانید کنترل کنید وسواس نداشته باشید

بد نیست که بدانید چطور ممکن است اقتصاد یونان روی بازار امریکا تاثیر داشته باشد و این که شرکت شما می‌توانست با بزرگترین رقیبش یکی شود؛ اما یک تفاوت بزرگ است بین درک این نیروهای بزرگ‌تر و نگرانی در مورد آن‌ها .

آدم‌های شاد آماده و آگاه هستند، ولی به خودشان اجازه نمی‌دهند دلواپس چیزهایی باشند که از عهده‌ی آنها خارج است.

 

 • ۳. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

وقتی حس شادی و خرسندی شما به مقایسه‌ی خود با دیگران وابسته باشد در این صورت دیگر شادی شما تحت کنترل خودتان نخواهد بود. وقتی می‌توانید به خاطر کاری که انجام داده‌اید احساس خوبی داشته باشید دیگر اجازه ندهید که عقاید دیگران این را از شما بگیرد.

غیر ممکن است نسبت به آن چه دیگران در مورد شما فکر می کنند واکنش نداشته باشید، پس نباید خود را با دیگران مقایسه کنید. هر چه دیگران بخواهند بگویند ارزش شما درون شماست و باید بدانید با احترام به نظر دیگران، شما هرگز به بدی یا خوبی آن چه آن‌ها می گویند نیستید.

 • ۴. به خودتان جایزه بدهید

سخت کار کردن مهم است، اما به خود زنگ تفریح دادن هم برای شادی شما حیاتی است. مطالعه‌ای می‌گوید رادیولوژیست‌ها بعد از دریافت یک جایزه تشخیص دقیق‌تری داشته‌اند. مطالعه‌ی دیگری می‌گوید دریافت یک جایزه‌ی کوچک افراد را بخشنده، دوستانه و خوش‌حال می‌کند. این بهانه‌های کوچک، کارایی آدم‌ها را نیز بیشتر می‌کند و دقت آن‌ها را در کار بالا می‌برد. این‌ها می‌توانند قدم زدن با آرامش کنار درختان و یا خوردن یک ساندویچ کوچک باشند.

 • ۵. ورزش کردن در طول یک هفته‌ی کاری

برای ده دقیقه در روز نرمش کنید یا بدوید. مطالعه‌ای در دانشگاه بریستول نشان داده که کسانی که در روزهای کاری‌شان ورزش می‌کنند، در زمان‌بندی کارها و حال و حس و رفتارهای‌شان پیشرفت دارند. خوبی‌های ورزش کردن همیشه بیشتر از وقتی است که برای آن می‌گذاریم.

 • ۶. پشت سر دیگران حرف نزنید و قضاوت نکنید

قضاوت کردن دیگران و پشت سر آن‌ها حرف زدن شبیه پرخوری کردن است همان زمان ممکن است از این کار لذت ببرید اما پس ار آن احساس گناه خواهید کرد و حال‌تان از این کار بد می‌شود. وقتی که وسوسه می‌شوید رفتار منفی کسی را پشت سر او بگویید از خودتان بپرسید آیا دوست دارید او همین کار را با شما بکند.

 

 • ۷. با هوشمندی انتخاب کنید کجا می‌خواهید بجنگید

آدم‌هایی با هوش احساسی بالا می‌دانند چقدر مهم است زندگی کردن و برای یک روز دیگر مبارزه کردن. در مقابل، احساس‌های مخرب، شما را مجبور می‌‌کنند که وارد مبارزه‌ای شوید که شما را کاملا آسیب دیده و ناخرسند رها خواهد کرد. وقتی شما احساسات خود را درک کنید و درست پاسخ دهید؛ توانا هستید که میدان مبارزه‌ی خود را هوشمندانه انتخاب کنید و تنها در صورتی که وقت درست آن است وارد مبارزه شوید.

 • ۸. با خودتان رو راست باشید

عبور کردن از خط قرمزهای اخلاقی برای رسیدن به موفقیت، راهی است که بدون هیچ شکی ما را غمگین می‌سازد. شکستن مرزهای استاندارد شخصی باعث می‌شود احساس پشیمانی، نارضایتی و شکست کنید؛ اما اگر سر جای خود محکم باشید و اگر از شما خواسته شد کاری کنید که با ارزش‌های شما جور نبود آن وقت پس از چند لحظه مرورِ ارزش‌هایتان تصمیم درست خواهید گرفت و موقعیت خودتان را با این قطب‌نمای اخلاقی پیدا می‌کنید.

 • ۹. میز خوبی داشته باشید

لازم نیست یاد شما بیاورم که چقدر وقت را در محیط کار می‌گذرانید. یک نگاهی به محیط کارتان بیاندازید؛ باید یک فضای آرام و شاد برای خودتان درست کنید. می‌تواند یک عکس خانوادگی باشد، یک گلدان، یا جایزه‌ای که به آن افتخار می‌کنید، آن‌ها را روی میز بگذارید تا در ذهن‌تان باشند؛ از شر چیزهای به هم ریخته‌ای که هیچ معنایی برای‌تان ندارند و چیز مثبتی در آن‌ها نیست خلاص شوید.

 • ۱۰. اهل کمک باشید

وقت گذاشتن برای کمک کردن به همکارهای‌تان نه تنها آن‌ها را شاد می‌کند که شما را هم خوش‌حال خواهد کرد. کمک کردن به دیگران اُکسی‌توسین، سِروتونین و دوپامین تولید می‌کند و همه‌ی این‌ها حال خوبی به شما می‌دهد. در مطالعه‌ای در هاروارد کارمندانی که به دیگران کمک می‌کردند ده برابر بیشتر بر کارشان تمرکز داشتند و چهل در‌صد بیشتر احتمال ترفیع داشتند. همان مطالعه نشان می‌دهد کسانی که  اهل کمک کردن و حمایت کردن از دیگران هستند بیشتر احتمال دارد که در یک وضعیت با استرس بالا ، شاد باشند. تا آن‌جا که انتظار بیش از حدی از خودتان نداشته باشید، کمک کردن به دیگران تاثیر مثبتی بر شادمانی شما می‌گذارد.

 • ۱۱. بگذارید توانایی‌هایتان متمرکز شوند

وضعیتی هست که در آن ذهن کاملا متمرکز است. این وضعیت خوبی‌های بسیاری دارد. در آن شما مجذوب یک پروژه یا یک کار هستید طوری که متوجه گذشت زمان نمی‌شوید. در این وضعیت یک نوع هیجان شما را در بر می‌گیرد و هم‌زمان بسیار شاد هستید. نتیجه‌ی این وضعیت تنها شادمانی و کارایی بیشتر نیست؛ در این وضعیت شما مهارت‌های جدید به دست می‌آورید و سطح دریافت‌تان بالا می‌رود. هر روز هدف‌های مشخصی برای دنبال کردن داشته باشید تا کلید این مدل تمرکز کردن دست‌تان بیاید.

 • ۱۲. لبخند بزنید و بیشتر بخندید

یک مطالعه در دانشگاه مانهایم آلمان نشان می‌دهد که ما می‌توانیم احساس‌مان را با تغییر دادن حرکات صورت‌مان دست‌کاری کنیم. این به این معنی است که حتی لبخند زدن بی‌دلیل باعث احساس شادی می‌شود. اگر سر کار حال بدی دارید داشتید با لبخند زدن روحیه‌ی خود را به دست بیاورید و دوباره روزتان را تحت کنترل خود داشته باشید.

 • ۱۳. از آدم‌های منفی دور باشید

آدم‌هایی که مدام شکایت دارند و در پیدا کردن راه حل شکست خورده‌اند دوست دارند شما هم به آن‌ها بپیوندید تا احساس بهتری داشته باشند. بیشتر مواقع آدم‌ها، زشت می‌دانند که به درد دل همکارشان گوش ندهند اما یک مرزی هست بین هم‌دلی کردن و گیر افتادن در احساس‌های منفی دیگران. آیا اگر یک نفر سیگار بکشد شما تمام روز کنارش می‌نشینید تا از دود سیگار او آسیب ببینید؟ شما باید فاصله‌ی خود را حفظ کنید، همین رفتار را هم باید با آدم‌های منفی داشت. یک راه خوب این است که از آن‌ها بپرسید که برای حل مشکل‌هایشان چه نقشه‌ای دارند این‌گونه یا ساکت می‌شوند یا صحبت را به سمت گفتگویی که کارایی داشته باشد، می‌‌برند.

 •  ۱۴. به خودتان بخندید

وقتی زیادی جدی باشید شادی و کارایی شما کم می‌شود. نترسید که کمی آسب‌پذیر باشید. چیزی به سادگی خندیدن به خودتان، باعث می‌شود نزد دیگران آدم متواضعی به چشم بیایید (و البته باعث می‌شود آن‌ها پشت سر به شما نخندند). آدم‌های شاد یک توازنی بین اعتماد‌به‌نفس‌شان و حس شوخ‌طبعی و تواضع‌شان برقرار می‌کنند.

 •   ۱۵. سپاس‌گزار باشید

گاهی چیزها آن طور که شما می‌خواهید پیش نمی‌روند؛ خوب است که از این حس منفی دست بکشیم و برگردیم روی چیزهایی که سپاس‌گزار آن‌ها هستیم، تمرکز کنیم.  تمرکز کردن روی چیزهای خوب استرس ما را کم می‌کند. مطالعه‌ای در دانشگاه کالیفرنا نشان می‌دهد آدم‌های سپاس‌گزار، روحیه و انرژی خوب و سلامتی فیزیکیِ بهتری را تجربه می‌کنند.

 • ۱۶. به آینده امیدوار باشید

نه تنها به خودتان بگویید آینده‌ی خوبی خواهد آمد بلکه به آن باور داشته باشید. مثبت بودن و خوش‌بین بودن به آینده، هم شما را شاد می‌کند هم باعث پیشرفت شما در کار می‌شود. امیدوار باشید به هدیه‌های خوبی که آینده برای شما دارد.

 

همه‌ی این‌ها را کنار هم داشته باشید

این استراتژی‌ها نه تنها باعث می‌شود سر کار شاد باشید بلکه باعث می‌شود هوش احساسی شما رشد داشته باشد و از کار کردن لذت ببرید.

 

این یادداشت از تراویس بردبری (Travis Bradberry) بود که نویسنده‌ی کتاب پرفروش هوش احساسی است. کتاب موفق او به بیست و پنج زبان ترجمه شده است. می‌توانید نگاهی به کتاب او بیاندازید.

سارا م.الف
سارا م.الف

مسئول محتوای سایت، علاقه‌مند به ادبیات، پیلاتس و عکاسی.