فروشگاه ورچین

۱۰ راه برای نجات زمین

نوشته محمد عبدلی

۳۱ | ۱ | ۹۴

earth-day

دوم اردیبهشت روز زمین در نیمکره شمالی است. جایی که خاطراتمان در آن شکل گرفت، روزها و شب‌ها را با خوشحالی و ناراحتی، موفقیت و شکست و عشق و تنفر سپری کرده‌ایم، و برای آینده‌مان روی زمین برنامه‌هایی داریم. به راحتی نمی توان از کنار همه اتفاقات زندگی روی زمین گذشت، باید برای نگهداری و محافظت از تنها محل زندگیمان همگی تلاش‌ کنیم. راه‌های زیادی برای این منظور وجود دارد، در مطلب های گذشته چند نمونه در این مورد نوشته‌ام و در این مطلب ۱۰ راه دیگر را برایتان آماده کرده‌ام.

  • توجه به نحوه مصرف آب

آب مایه حیات است. این جمله را همیشه شنیده‌ایم. موقع مسواک زدن از یک لیوان آب استفاده کنیم. برای شستشوی لباس‌ها به جای آب‌گرم از آب‌سرد استفاده کنیم. اگر از شیرآلات آب چکه می‌کند، حتما آن را برطرف کنیم. با این کارها از هدر رفتن ۲۰۰گالن آب در روز(به گزارش سازمان حفاظت از محیط زیست) جلوگیری کرده‌ایم.

  • ماشین را از خانه خارج نکنید

به جز در مواقع ضروری ماشین خود را از خانه خارج نکنید.برای خریدهایتان تا جای ممکن برنامه‌ریزی کنید، مایحتاج را ماهانه و از سوپرمارکت‌های بزرگ خرید کنید تا اجناسشان تکمیل باشد. فروشگاه‌های اینترنتی یکی از راه‌‌های استفاده نکردن از وسیله نقلیه شخصی است. اگر از وسیله نقلیه شخصی برای خرید‌هایتان استفاده می‌کنید، کار و مسیرتان را از قبل برنامه ریزی کنید تا حداقل سفر درون شهری را داشته باشید. با این کارها از میزان گازهای گلخانه‌ای کم کرده‌اید و از هوای پاک برخوردار می‌شویم.

  • پیاده‌روی

برای رفتن به محل کار پیاده‌روی کنید، یا از دوچرخه استفاده کنید. با این کار هم میزان کالری بیشتری می‌سوزانید و هم به بهبود سلامتتان کمک می‌کنید. اگر فاصله‌تان با محل کار زیاد است از وسیله نقلیه عمومی استفاده کنید، یا با همکارانتان همسفر شوید.

  • بازیافت

شما می‌توانید با قرار دادن یک قوطی نوشابه در یک سطل جدا به کاهش آلودگی محیط کمک کنید. در فروشگاه از محصولاتی که کمترین میزان فضا را از نظر بسته‌بندی اشغال می‌کنند خریداری کنید. با بازیافت یکسال کاغذ‌ها در یک ساختمان اداری با ۷۰۰۰ کارمند، می توان از آلودگی معادل ۴۰۰ اتومبیل در جاده جلوگیری کرد.

  • زباله

سعی کنید کمتر زباله تولید کنید. به هر میزان که نیاز دارید خرید کنید. میوه‌هایی که می‌توان با پوست مصرف کرد را تهیه کنید. زباله‌هایتان را تا حد امکان کوچک کنید تا فضای کمتری اشغال کنند. توجه کنید مالیاتی که می‌دهید هم صرف دفع زباله می‌شود و هم فضای زندگی ما را اشغال می‌کند.

  • منابع روشنایی و لوازم الکترونیکی

از لامپ‌های کم‌مصرف استفاده کنید. لامپ‌های کم‌مصرف ۱۰ بار کمتر از لامپ‌های معمولی انرژی مصرف می‌کنند و روشنایی بیشتری ‌دارند. به برچسب انرژی لوازم الکترونیکی دقت کنید.

  • ذخیره انرژی در خانه

در تمام فصل‌‌های سال دمای خانه را با ترموستات متعادل نگه‌دارید. حتی در زمستان برای ذخیره انرژی در خانه از لباس گرم استفاده کنید و میزان گرما را کم کنید. در تابستان وسایل سرمایشی را سرویس کنید و فیلترها را به موقع عوض کنید تا دستگاه، انرژی اضافه‌ای مصرف نکند. اگر از ترموستات‌های هوشمند استفاده می‌کنید، برای شب‌ها آن را تنظیم کنید که انرژی را ذخیره کند.

  • سرویس وسیله نقلیه

همیشه وسیله نقلیه‌تان را به موقع سرویس کنید. باد تایرها را چک کنید. اگر باد تایرها تنظیم نباشد، باعث مصرف سوخت بیشتر می‌شوند. همین مسئله باعث آسیب رساندن به محیط زیست و از دست‌دادن پول می‌شود. میزان باد تایرها در هر فصل متفاوت است.

  • رانندگی هوشمند

برای رانندگی درون شهری به علائم سرعت توجه کنید. راننگی ۷۰ کیلومتر در ساعت بجای ۸۰ کیلومتر در ساعت باعث صرفه‌جویی در هر لیتر بنزین می‌شود. شتاب و ترمز بیش از اندازه در میزان مصرف سوخت بشدت تاثیر می‌گذارد.

  • خاموش کردن لامپ و لوازم برقی

هرگاه از اتاقی خارج می‌شوید لامپ را خاموش کنید. شب‌ها لوازم الکترونیکی مانند تلویزیون، دستگاه‌های پخش و دیگر لوازمی که لامپ اضافی مبنی‌بر وصل بودن به برق دارند را از پریز جدا کنید. همین مقدار انرژی در درازمدت و حجم زیاد باعث هدر رفتن انرژی زیادی می‌شود.

نظر شما راجع به زمین چیست؟ آیا خانه ما ارزش این کارهای کوچک را دارد؟ اگر شما هم نظری دارید که به نگهداری از زمین کمک می‌‌کند با من درمیان بگذارید.

منبع:howstuffworks

محمد عبدلی

مسئول محتوا و گرافیست سایت ورچین