فروشگاه ورچین

از کوررنگی چه می‌دانید؟

نوشته سهیلا چاپکی

۲۱ | ۵ | ۹۴

blindness55حتما در کودکی از پشت شیشه‌های رنگی، دنیا را تماشا کرده‌اید و برایتان جالب بوده که همه‌جا را مایل به سبز و یا آبی می‌دیدید.
اکثر ما نظر مشابهی در مورد رنگ‌ها داریم اما افرادی هستند که درک آنها از رنگ، نسبت به ما متفاوت است. بارها برایمان پیش آمده که در هنگام خرید بر سر رنگ‌های تیره با دوستانمان اختلاف نظر پیدا کنیم و در آخر واژه کوررنگی را به کار برده‌ایم.
اما واقعا کوررنگی چیست؟
وقتی حرف از کوررنگی می‌شود این تصور در ذهنمان نقش می‌‌بندد که انسان‌های مبتلا به کوررنگی دنیا را خاکستری می‌بینند اما این تفکر کاملا غلط است.
در ادامه علت و انواع کوررنگی را با شما به اشتراک می‌گذارم، امیدوارم برایتان جالب باشد.

به طور کلی دید افراد مبتلا به کوررنگی، در تشخیص رنگ محدود‌تر است. آنها معمولا در تشخیص رنگ‌هایی از یک طیف، دچار مشکل می‌شوند.
کوررنگی از عوامل مختلفی مانند: آسیب فیزیکی و شیمیایی، کهولت سن ، آب مرواررید، تیرگی و زردی چشم و ژنتیک (که معمول‌ترین آنهاست) تاثیر‌پذیر است اما آزمایشات ژنتیکی نشان می‌دهد مردان بیشتر از زنان در خطرکوررنگی هستند.
مردان به طور تقریبی ۵ تا ۸ درصد، و زنان تنها ۰٫۵ % به کوررنگی مبتلا هستند که به دلیل اختلال کروموزوم‌های x درمردان می‌باشد. معمولا خود افراد مبتلا به کوررنگی تا نوجوانی و جوانی ازآن بی‌اطلاع هستند در حالی که تشخیص به‌موقع آن می‌تواند کمک قابل ملاحظه‌ای به فرد مبتلا کند.

انواع کوررنگی:

 1. اختلال در تشخیص رنگ قرمز
  این نوع اختلال از رایج‌ترین نوع  کوررنگی است، که معمولا افراد در تشخیص رنگ آبی‌ با بنفش دچار مشکل می‌شوند. البته این به این معنی نیست که افراد نمی‌توانند رنگ‌ها را ازهم  تشخیص دهند بلکه درصد قرمزی که در رنگ‌ها می‌بینند کمتر از حد معمول است. تصاویری که این افراد می بینند بیشتر سایه ای از رنگ سبز است.
  color blindness
 2. اختلال در تشخیص رنگ آبی
  افراد کمتری نسبت به نوع اول، به این کوررنگی مبتلا هستند. آنها در تشخیص رنگ سبز دچار مشکل می‌شوند و رنگ‌ها را مایل به قرمز و یا آبی می‌بینند چراکه برای این افراد رنگ سبز آبی‌ترو رنگ زرد با درصد کمتری نسبت به تمامی رنگ‌ها به نظر می‌رسد.
  color blindness1 color blindness3
 3. دنیای سیاه و سفید
  تعداد معدودی از افراد در جهان، به این نوع مبتلا هستند بعضی از آنها فقط قادر به تشخیص دو یا سه رنگ هستند و برخی دیگر دنیا را خاکستری و با نور کم می‌بیند چشمان این افراد در محیط‌های نورانی قدرت تشخیص رنگ را ندارد.

 

متاسفانه برای کوررنگی هیچ درمانی وجود ندارد اما اخیرا لنز‌های مخصوصی برای کوررنگی نوع اول طراحی شده که به افراد در تشخیص رنگ قرمز کمک قابل ملاحظه‌ای می‌کند. این لنزها فقط در محیط بیرون از خانه که نورخورشید (نور سفید) می‌تابد قابل استفاده است.همچنین شرکت‌های اپل و‌ اندروید برنامه‌هایی را طراحی کرده‌اند که افراد دچار کوررنگی را به دیدن دنیای رنگی و تشخیص بهتر رنگ‌ها کمک می‌کند.

تشخیص زود هنگام این بیماری می‌تواند از عواقب آن در بزرگ‌سالی جلوگیری کند و مانع از آموزش‌های اشتباه به کودکان شود و حتی به یادگیری بهتر آنها بیشتر کمک می‌کند.
با مراجعه سریع به چشم پزشک از سلامت چشمان خود و اطرافیانمان مطمئن شویم.

 

منبع: allaboutvision و nei.nih

سهیلا چاپکی
سهیلا چاپکی

گرافیست و مسئول محتوا سایت ورچین، علاقه‌مند به عکاسی.

 1. فرزین فردوسی

  من چند سالی هست که متوجه کوررنگی نوع ۳ در خودم شده ام. بدترین نوعش هست البته بعد از کوررنگی کامل یا همان خاکستری بینی …من بین رنگ قرمز و قهوه ای و سبز تیره – قهوه ای روشن و سبز روشن و نارنجی و زرد – سورمه ای و آبی و بنفش نمیتوانم تمایز قایل شوم. یادم هست در کودکی در نقاشی ها درخت ها را سبز و برگهای آنرا قهوه ای و آسمان را سرمه ای ! می کردم تنها چیزی که یادم می آید نه راهنمایی و جستجوی علت بلکه سرزنش معلم های نقاشی و مادر و دوستان بود! از دیدن اینکه بقیه به چه راحتی مداد قرمز را از بین بقیه مدادهای داخل جعبه مداد رنگی تشخیص می دادند حیرت میکردم! و در ذهن خود آنها را نابغه می دانستم! تا زمانی که بطور اتفاقی تست استاندارد ایشیهاراishihara را انجام دادم …
  با تشکر از خانم سیهلا چابکی – برای تست کوررنگی معتبرترین آزمایش (تست ایشیهارا) Ishihara test هست که با سرچ گوگل میتوانید براحتی پیدا کنید و خودتون را تست کنید.

  مرداد ۲۴, ۱۳۹۴ | پاسخ »
  • سهیلا چاپکی
   سهیلا چاپکی

   ممنونم از اطلاعات خوبی که در اختیار ما گذاشتید.
   امیدوارم از این یه بعد این مسئله تاثیری در موفقیت شما نگذاره و همیشه پیروز و موفق باشید

   مرداد ۲۵, ۱۳۹۴ | پاسخ »
 2. فاطمه اکبری

  بسیار مطلب جالب و آموزنده ای بود ممنونم ازتون

  مرداد ۲۷, ۱۳۹۴ | پاسخ »
  • سهیلا چاپکی
   سهیلا چاپکی

   سلام
   ممنونم که مطلبو دوست داشتی

   مرداد ۲۸, ۱۳۹۴ | پاسخ »