فروشگاه ورچین

تشخیص آلزایمر به کمک خودکار هوشمند

نوشته سهیلا چاپکی

۴ | ۶ | ۹۴

pen-digital3تکنولوژی روز به روز در حال توسعه می‌باشد و هیچکس نمی‌تواند آینده‌ای برای آن پیش‌بینی کند. گجت‌ها و رباط‌های هوشمند این روز‌ها به قدری دنیای ما را فرا گرفته اند که حذف آنها از زندگی تقریبا غیرممکن است. آنها علاوه بر سرگرمی، از علم پزشکی نیز پیشی گرفته‌اند و اخیرا سعی بر تشخیص بیماری‌ها دارند.
وقتی پزشکان و متخصصان به دنبال یک راه برای درمان بیماری هستند، عده‌ای دیگر به دنبال سریعترین راه ممکن برای تشخیص می‌باشند که پیامدی جز پیشرفت در خدمات پزشکی ندارد.
میلیون‌ها نفر در دنیا به بیماری آلزایمر و پارکینسون (لرزش دست و پا که بیشتر در سنین بالا و در برخی جوانان دیده شده است) دچار شده‌اند و روز به روز به تعداد آنها افزوده می‌شود.
همین امر باعث شده است، محققان دست به طراحی خودکاری بزنند که می‌تواند بیماری افراد را تشخیص دهد.

 


با کشیدن یک ساعت آنالوگ دیواری به همراه عقربه‌ها و شماره‌های آن روی یک صفحه مخصوص، به راحتی فرد مبتلا قابل تشخیص است. این افراد معمولا به دلیل جدا کردن زیاد خودکار از صفحه، قادر به کشیدن شکل واضحی از ساعت نیستند و همواره در کشیدن سوژه‌های مورد نظر دچار مشکل می‌شوند.

شاید برای شما نیز باورکردنی نباشد که با یک نقاشی ساده، بیماری آلزایمر تشخیص داده شود، اما این اتفاق جدیدی است که با علم تکنولوژی تحقق یافته است.
pen-digital5


دوربینی که در این خودکار‌ها تعبیه شده است، قادر است در هر ثانیه ۸۰ فریم فیلمبرداری کند و به صورت زنده مراحل کشیدن نقاشی شما را روی صفحه نمایش، نشان دهد. افرادی که این آزمایش را انجام می‌دهند خود نمی‌توانند نقاشی خود را ببینند و به همین دلیل عده‌ای در کشیدن آن دچار مشکل می‌شوند.pen-digital4


متاسفانه افراد تا سنین بالا متوجه این بیماری نمی‌شوند و آن را فراموشی قلمداد می‌کنند اما با این خودکارها می‌توان روند درمان را سریعتر کرد.
با وجود اینکه دانشمندان سعی دارند روند پیشرفت این بیماری‌ها را کاهش دهند اما نباید فراموش کنیم که  تشخیص این بیماری در آخر به عهده پزشک معالج است و این خودکار فقط برای آزمایش افراد به بیماری‌های عصبی نظیر آلزایمر و پارکینسون طراحی شده است.
کارشناسان این خودکار هوشمند، تصمیم دارند بعد از توسعه  این محصول، آنها را در اختیار متخصصین مغز و اعصاب و پزشکان معالج  قرار دهند و کمک بزرگی به جامعه پزشکان و افراد مبتلا کنند.

 

منبع: raqwe و digitaltrends

سهیلا چاپکی
سهیلا چاپکی

گرافیست و مسئول محتوا سایت ورچین، علاقه‌مند به عکاسی.