فروشگاه ورچین

راه‌های کاربردی برای پاک کردن لکه لباس

نوشته سهیلا چاپکی

۱۱ | ۶ | ۹۴

3شستشوی بیش از حد لباس، الیاف پارچه را خراب می‌کند و باعث تغییر رنگ وشکل آن می‌شود. لکه‌هایی مثل جوهر، شکلات و یا روغن به راحتی از بعضی پارچه‌ها پاک نمی‌شوند و آثار آن تا مدت‌ها روی لباس باقی می‌ماند.
اکثر ما در مواجهه با یک لکه روی لباس، به سرعت سراغ مواد شوینده و لکه‌برهای شیمیایی می‌رویم، اما استفاده از بعضی مواد خانگی، انتخاب بهتری برای لکه‌زدایی است . در ادامه مطلب، راه‌هایی موثر برای از بین بردن لکه‌های مختلف از پارچه را در اختیارتان قرار می‌دهم.

لکه شکلات

01ابتدا با گذاشتن لباس در فریزر و یا جای خنک شکلات اضافه را از روی پارچه بردارید (این کار باعث می‌شود شکلات در بافت پارچه نفوذ نکند و پاک کردن لکه را سریعتر می‌کند)، سپس با ریختن آب جوش به پشت لکه، آن را ذوب کرده و به سمت بیرون فشار دهید.
لباستان را به مدت ۳۰ دقیقه در یک ظرف شیر قرار دهید و در آخر آن را بشویید.

لکه سس و یا رب گوجه فرنگی

02اگر لباس‌تان با سس گوجه‌فرنگی لکه‌دار شده است، آن را ۳۰ دقیقه در یک ظرف سرکه قرار دهید. سپس لباس را آبکشی کنید و با مواد شوینده شستشو دهید.

لکه جوهر

03جوهر لکه ای است که با یک ترفند ساده به راحتی تمیز می‌شود.آن را در یک ظرف، الکل خالص و یا صنعتی قرار دهید و با دست آرام به آن ضربه بزنید تا جوهر محو شود و درآخر آن را با مواد شوینده شستشو کنید.

لکه روغن

05روغن و یا هر لکه چربی بیشتر اوقات در هنگام آشپزی روی لباس ما می‌نشیند و شستشوی مکرر آنها، به تمیزی کامل آن کمک چندانی نمی‌کند. اما مایع ظرفشویی حلال خوبی برای روغن است.
ابتدا لکه را به مایع ظرفشویی آغشته کنید و آن را با مواد شوینده و آب گرم شستشو دهید.

لکه خون

04لکه خون به دلیل آنزیم‌ها و پروتئین‌های موجود یکی از سخت‌ترین لکه هاست، مخصوصا اگر این لکه خشک شود پاک کردن آن دشوار است.
برای پاک کردن هرچه سریعتر این لکه، خمیری از نمک و آب سرد را درست کنید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه  آن را روی لکه ماساژ دهید و در آخر آن را با مواد شوینده و آب سرد، آبکشی کنید.

 

شستن لباس‌ها با مواد طبیعی می‌تواند روند پاک کردن لکه‌‌ها را سریعتر کند اما فراموش نکنید که قبل  از لکه زدایی حتما به اتیکت لباس وراهنمای  شستشوی آن توجه کنید تا لباس شما آسیب نبیند.

 

منبع: cleanipedia

 

 

سهیلا چاپکی
سهیلا چاپکی

گرافیست و مسئول محتوا سایت ورچین، علاقه‌مند به عکاسی.