فروشگاه ورچین

واکنش بدن بعد از خوردن نوشابه‌های گازدار

نوشته سهیلا چاپکی

۱۷ | ۶ | ۹۴

cola-2مصرف بیش از حد نوشابه در طول روز خطر ابتلا به چاقی و دیابت را افزایش می‌دهد. چند روز پیش در یک خبر خواندم، میانگین مصرف نوشابه‌های گازدار در دنیا برای هر فرد، ۱۰ لیتر است در حالی که در ۲۰ سال اخیر، مصرف نوشابه‌هاى گازدار در ایران، نزدیک به ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده است و ایران در مصرف نوشابه رتبه یک را کسب کرده ‌است.
تصمیم گرفتم با بیان مضرات این نوشیدنی، شما را به حذف آن از برنامه غذایی ترغیب کنم. وقتی نوشابه گازدار می‌نوشید، چند اتفاق در بدنتان می‌افتد، در ادامه مطلب، آن ها را برایتان توضیح می‌دهم:

  1. در ۱۰ دقیقه اول، ۱۰ قاشق غذاخوری شکر وارد بدن می‌شود. اما اسید فسفریک داخل نوشابه شیرینی آن را کم می‌کند و مانع از احساس تهوع در بدن می‌شود.
  2. ۲۰دقیقه بعد از خوردن یک قوطی نوشابه، قند خون شما به سرعت بالا می‌رود و در نتیجه  بدن مقداری انسولین آزاد می‌کند. از طرفی کبد نیز شروع به تبدیل قند به چربی می‌کند.
  3. بعد از ۶۰ دقیقه، کافئین، جذب بدن شده است و فشار خون بالا می‌رود، در نتیجه مردمک‌های چشم بزرگ می‌شوند اما گیرنده های آدنوزین مغز غیر فعال می‌شوند تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری کنند. دوپامین در مغز بیشتر از قبل ترشح می‌شود و مانند مصرف هروئین حس سرخوشی در شما ایجاد می‌کند.
  4. در ۶۰ دقیقه دوم اسید فسفریک به کلسیم، روی و منیزیم متصل می‌شود و از طریق قند اضافی مواد معدنی بدن دفع می‌شود.

در آخر، اثرات کافئین در بدن شما کم می‌شود و آب بدن که از طریق نوشابه جذب کرده بودید خارج می‌شود. با خوردن یک نوشابه دیگر این روال ادامه پیدا می‌کند.

جایگزین کردن نوشیدنی‌های طبیعی مانند: شیر و آبمیوه‌های طبیعی شما را از ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی حفظ می‌کند. با حذف این نوشیدنی، به سلامت خود و خانواده‌تان کمک کنید.

 

منبع:everydayhealth و medicalnewstoday

سهیلا چاپکی
سهیلا چاپکی

گرافیست و مسئول محتوا سایت ورچین، علاقه‌مند به عکاسی.