فروشگاه ورچین

چه قدر به تلفن همراه‌مان وابسته ایم؟

نوشته سهیلا چاپکی

۲۷ | ۸ | ۹۴

qqچند روز پیش وقتی در مسیر خانه به محل کارم بودم، متوجه شدم که تلفن همراهم را در خانه جا گذاشتم و برای بازگشتن خیلی دیر شده بود.
بدون تلفن همراه، به محل کارم رسیدم و توانستم کار‌هایم را با تمرکز بالاتر و سریع‌تر به پایان برسانم.
با وجود اینکه روز را به خوبی پشت سر گذاشتم اما به محض رسیدن به خانه سراغ تلفن همراهم رفتم و آن را چک کردم.
بعد از آن روز متوجه شدم که من، و خیلی از دوستانم به این گوشی‌‌های هوشمند وابسته شدیم وبیشتر وقت‌مان را با آن می‌گذرانیم.

 • ۳۰ دقیقه اول روزتان را خوب شروع کنید.
  خیلی از افراد (از جمله خودم) را می‌شناسیم که به محض بیدار شدن از خواب، شروع به چک کردن تلفن همراه‌ می‌کنیم و گاهی متوجه مرور زمان نمی‌شویم.
  سعی کنیم روزمان با یک ورزش کشسانی و خوردن یک صبحانه کامل آغاز کنیم. در این صورت روزی پر‌انرژی و با نشاط را پیش رو خواهیم داشت.
 • اوقاتی که سرتان خیلی شلوغ است از تلفن همراه استفاده نکنید.
  اگر در انجام کاری نیاز به تمرکز دارید تلفن همراه‌تان را کنار بگذارید. کار کردن به این رویه تمرکز شما را کاهش می‌دهد و در نتیجه برای تکمیل و یا اتمام آن باید وقت بیشتری را صرف کنید.
  این وسیله تکنولوژی با وجود اینکه در کار‌ها به کمک ما می‌شتابد بارها باعث اختلال در انجام وظایف‌مان شده است.
 • در هنگام رانندگی فراموش کنید که تلفن همراه دارید.
  به این فکر کنید مردم  قبل از اختراع تلفن همراه چگونه رانندگی می‌کردند؟
  رانندگی، یکی از فعالیت‌هایی است که یک لحظه غفلت باعث بروز خطرات جبران ناپذیری می‌شود همچنین برای ذهن و چشم، غیر ممکن است که هم زمان در دو فضای متفاوت باشد.
  استفاده از GPS و مسیر‌های راه‌یابی با وجود کارایی بسیار اما باز هم خطرناک است. قبل از خارج شدن از منزل، نگاهی به نقشه‌ و مسیر رفت و برگشت‌تان کنید و مسیر‌ها را به خاطر بسپارید.
  اما در صورت ضرورت بهتر است در گوشه‌ای از خیابان توقف کنید.
 • دنیا را واقعی ببینید.
  وقتی با افرادی صحبت می‌کنید، شام می‌خورید و یا حتی به گفتگو می‌نشینید یک رابطه واقعی را تجربه می‌کنید. و مطمئن باشید در دنیای مجازی هیچ شخصی مهم‌تر از افرادی که در اطراف شما هستند نیست. استفاده بیش از حد تلفن همراه، صمیمیت‌ها را از بین می‌برد و رابطه‌ها را سرد می‌کند.
  فراموش نکنید افرادی که زمان واقعی خود را در کنار شما می‌گذرانند بخشی از عمر خود را با شما تقسیم کرده‌اند.
 • خواب گرانبهایتان را از دست ندهید.
  روزانه با چک کردن بیش از حد فیسبوک، تلگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی وقت خود را از دست می‌دهیم و خواب ارزشمندمان را نادیده می‌گیریم و همین، دلیل کسالت و بی حوصلگی ما در صبحگاه می‌شود.
  بهترین کار این است که تلفن همراه را یک ساعت قبل از خواب خاموش کنیم و یا آن را در جایی دور از دسترس ( مانند پذیرایی و یا آشپزخانه ) قرار دهیم.
  در این صورت با آرامش بهتری می‌خوابیم و فردایی پر انرژی را پیش رو خواهیم داشت.

منبع: lifehack

سهیلا چاپکی
سهیلا چاپکی

گرافیست و مسئول محتوا سایت ورچین، علاقه‌مند به عکاسی.