فروشگاه ورچین

‘نه’ کلمه‌ای برای افراد قدرتمند

نوشته سهیلا چاپکی

۵ | ۱۰ | ۹۴

no
گاهی اوقات گفتن کلمه ‘ نه ‘ برای ما، کار بسیار سختی‌ است. انتظار‌های اجتماعی، تعارفات و رودربایستی‌های نا به جا باعث پشیمانی می‌شود و ما را دچار عذاب وجدان می‌کند.
آیا فکر می‌کنید که اگر مخاطبتان نه بشنود ناراحت شود و یا ناامید و عصبانی شود؟
آیا فکر می‌کنید که می‌خواهید با  آن شخص در آینده رابطه داشته باشید و گفتن کلمه نه باعث می‌شود که ادامه ارتباط شما با شخص مورد نظر و یا اطرافیان‌تان ارتباط شما را در آینده تحت الشعاع قرار می‌دهد؟
با خواندن این مطلب خواهید دید که نه گفتن، بر خلاف آنچه که فکر می‌کنید، سخت نیست و شما را به گفتن این کلمه کوتاه، که مدت‌ها از آن اجتناب می‌کردید، کمک می‌کند.

 • ارزش زمان خود را بدانید.
  تعهدات خود را فراموش نکنید و برای زمان خود ارزش قائل شوید. بنابر‌این وقتی کسی از شما درخواستی دارد برنامه‌های خود را در ذهنتان مرور کنید و آنها را با اطرافیان‌تان در میان بگذارید و بگویید که اکنون در حال انجام چه کاری هستید و برنامه‌های فشرده‌ای دارید.
 • از الویت‌هایتان مطمئن شوید.
  اگر وقت اضافه دارید، الویت بندی کنید. تعهدات بیشتر شاید باعث شود کمتر وقتی را با خانواده و فرزندان‌تان بگذرانید. قبل از اضافه کردن برنامه جدید سعی کنید الویت آن را بررسی کنید و سپس آن را به برنامه‌یتان اضافه کنید.
 • گفتن کلمه ‘نه’ را تمرین کنید.
  تکرار این کلمه در ذهن‌تان و تمرین آن باعث می‌شود به راحتی آن را در موقعیت‌های سخت به کار ببرید و رودربایستی را کنار بگذارید. و این کلمه را حتی وقتی اصرار می‌کنند نیز به کار ببرید وقتی شما نیز مصمم باشید به مخاطبتان ثابت می‌کنید که واقعا امکان انجام آن برایتان مقدور نیست.
 • از اینکه همیشه خوب باشید بپرهیزید.
  فراموش نکنید مودب بودن و احترام به مخاطب واجب است. اما راضی کردن همه اطرافیان کار بس دشواری است و باعث می‌شود در طولانی مدت به خود آسیب برسانید. وقتی زمان و یا حتی وجه نقد خود را به آسانی در اختیار اطرافیان قرار می‌دهید آنها اجازه تکرار درخواستشان را به خود می دهند.
  اما اگر خطوط و مرزی برای این کار مشخص کنید از درخواست‌های بی مورد و بی جا خودداری می کنید.

 • به جای گفتن نه آن را به زمان بعد موکول کنید.
  گاهی اوقات برایتان سخت است که کسی را از درخواستش منصرف کنید می‌توانید آن را به زمان بعدی موکول کنید و به مخاطبتان توضیح دهید که برنامه‌های فشرده‌ای دارید اما در آینده این کار را انجام می‌دهید.
 • کار‌هایی که قبلا برای اطرافیانتان  انجام دادید یادآوری کنید.
  یادآوری کار‌ها و برنامه‌هایی که قبلا برای اطرافیان‌تان انجام داده‌اید باعث می‌شود آنها به کار شما توجه کنند و لطف شما را فراموش نکنند و اگر اکنون از درخواست آنها معذورید به دلیل مشغله بیش از حد شماست.

سعی کنید رودربایستی را کنار بگذارید و بدون تعارف قدرت نه را در خود تقویت کنید مطمئن باشید طرف مقابلتان نیز راضی به ناراحتی و آزار شما نیست.

 

منبع: lifehack

سهیلا چاپکی
سهیلا چاپکی

گرافیست و مسئول محتوا سایت ورچین، علاقه‌مند به عکاسی.