فروشگاه ورچین

راهکارهای ساده برای خانه‌تکانی

نوشته سهیلا چاپکی

۱۲ | ۱۲ | ۹۴

Untitled-1بهار نزدیک است و امسال نیز مثل هر سال، با تمیز کردن خانه‌هایمان خوش‌آمد‌گوی بهار هستیم.
خانه تکانی، یکی از سخت‌ترین مراسم استقبال از بهار است و اگر بخواهیم این کار را به تنهایی به دوش بکشیم، خسته‌کننده نیز می‌شود.
هر سال با مواد شوینده شیمیایی به سراغ وسایل خانه می‌رویم و شروع به تمیز‌کردن می‌کنیم. این درحالی است که بوی این مواد شوینده، باعث اختلال در سیستم تنفسی، و موجب عوارض پوستی در دراز مدت می‌شود.
این هفته تصمیم گرفتم چند کاربرد تمیز کردن خانه با مواد غیر شیمیایی را در این مطلب بنویسم و راه‌های بهتری برای خانه تکانی را برای شما عزیزان ارائه کنم.
آشپزخانه یکی از مهم ترین قسمت‌ها برای خانه تکانی است پس اول از همه از آشپزخانه شروع می‌کنیم.

 • ظروف
  شستشو ظروفی که فقط کمی خاک گرفته‌اند بسیار زمان‌بر است وبه صرفه ‌ترین راه برای شستن آن‌ها، این است که یک تشت آب گرم آماده کنید و کمی سرکه در آن بریزید و ظروف را به مدت یک ساعت در آن قرار دهید.
  سپس آنها را آبکشی کنید. براقی این ظروف شما را متعجب می کند.
  برای ظروفی که لکه‌دار هستند مخلوطی از سرکه، آبلیمو و نمک تهیه کنید و مانند مایع ظرفشویی با پارچه و یا اسکاچ به ظروف بکشید و پس از یک ساعت ظروف را شستشو کنید.
  آبلیمو و سرکه به دلیل خاصیت اسیدی که دارند، بر روی لکه‌ها سریع اثر می‌گذارند و تمیزی آن شما را متحیر می‌کنند.
 • کتری و سماور
  کتری و سماور رسوب کرده و رها شدن از این همه رسوب، زمان زیادی می‌برد. کافی است کتری را پر از آب کنید وکمی سرکه به آن اضافه کنید. و آن را چند بار بجوشانید تا رسوب داخل آن، به طور کامل از جداره‌های داخل کتری خارج شود.
 • ماکروویو
  تمیز کردن ماکروویو یکی از خسته‌کننده‌ترین کارهایی است که در آشپزخانه انجام می‌شود. دو فنجان آب را در داخل آن بگذارید و ماکروویو را روشن کنید، به طوری که بخار آب تمام ماکروویو را پر کند. به این روش تمام چربی‌ها و موادی که به دیواره داخلی ماکرویو چسبیده‌اند، به راحتی چربی‌زدایی می‌شوند.

  برای اینکه بوی بد ماکروویو از بین برود کاسه‌ای از آب و آبلیمو تهیه کنید و به مدت ۵ دقیقه در داخل ماکروویو حرارات دهید.
 • سطوح
  برای درخشان کردن سینک ظرف شویی و سطوح سرامیکی، بهتر است مخلوطی از نمک و آب را آماده کرده و با یک دستمال نرم سطوح آن را تمیز کنید.

  همچنین می‌توانید دستمالی را به آب و سرکه آغشته کنید و به مدت ۵ ساعت روی سطوح قرار دهید.
  به این روش تمام لک‌های روی سینک ظرف‌شویی و یا دست‌شویی از بین می‌رود.house-cleaning
 • کابینت و سطوح چرب
  برای تمیزی سطوح کابینت و اجاق گاز می‌توانید محلولی از آب را با الکل آماده کنید و آن را روی سطوح اسپری کنید و با دستمال نرم تمیز کنید.

  الکل حلال خوبی برای چربی است و به این روند به راحتی همه سطوح چربی‌زدایی و ضد‌عفونی می‌شود.
  نگران بوی الکل در فضای آشپزخانه نباشید. این بو بعد از دو ساعت، دیگر احساس نمی‌شود و آشپزخانه شما تمیز و درخشان خواهد شد.88248_342
 • شیشه
  تمیزی سطوح شیشه و آینه را با محلول آب، سرکه و یک روزنامه انجام دهید. استفاده از سرکه باعث می‌شود که خاک کمتری روی شیشه و یا آینه بنشیند و برای مدت بیشتری این سطوح تمیز و شفاف بمانند.192364_344
 • سطل زباله
  بوی بد سطل زباله آزارتان می‌دهد؟ تحملش برای‌تان سخت است؟

  برای شستشوی آن مقداری یخ را به همراه آب و سرکه در داخل سطل بریزید و آن را پس از ۱۵ دقیقه شستشو کنید.

شستشو با مواد شیمیایی علاوه بر اینکه هزینه بالایی دارد، به دلیل وجود مواد شیمیایی برای دستگاه تنفسی ضرر دارد و باعث عارضه های پوستی می‌شود.
با به کارگیری این روش‌ها خانه‌تان را برای سال نو تمیز و درخشان کنید.
اگر شما نیز راهکاری برای بهتر پاک شدن وسایل خانه دارید به ما معرفی کنید.

 

منبع: ninisite

سهیلا چاپکی
سهیلا چاپکی

گرافیست و مسئول محتوا سایت ورچین، علاقه‌مند به عکاسی.